Vücudumuzun pH dengesi ve enzimler

Vücudumuzun pH seviyesinin önemini biliyoruz. Peki bu enzimlerle pH seviyesini dengede tutmamız ne derece önem arz ediyor? Yada belirtilenin sınırların dışarısına çıkılırsa ne olur?


Vücuttaki pH dengesi ve enzimlerin önemi nedir?

Gerektiğinden çok protein ve hayvansal gıda tükettiğimiz zaman vücudumuzda fazlasıyla asidik bir ortam yaratmış oluruz. Vücudumuz asitli ortamı dengelemek için kemiklerimizde bulunan kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi alkali mineralleri kullanmak zorunda kalıyor. Zaman içerisinde osteoporoz, diş problemleri gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sebepten ötürü yediklerimizin en az yüzde %70'i bitkilerden elde edilmeli, yani sebze, meyve ve baklagillerden.

Ayrıca bunların en azından yarısını çiğ olarak yemeliyiz. Yiyecekler pişirme işlemi sırasında bazı emzimleri kaybediyor. Emzimler ısıya ve asit düzeyi yüksek ortamlara dayanıklı değil. Vücudumuzdaki yüzlerce işlemin yerine getirilmesini sağlıyor bu minik maddeler. Sindirim için gerekli olan enzimleri çoğunlukla pankreasımız üretiyor. Diğer bir tarafta ise metabolizmamızın işlevleri için bedenimizin kullandığı metabolik enzimlerimiz var. Enerji detoksifikasyon, hücre yenilenmeleri, organlarımızın sağlığı bu enzimlere bağlı. Dolayısıyla hayvansal gıda ve pişmiş gıdalardan fazla tükettiğimiz zaman, çok değerli mineral ve enzimler vücudumuzda hızlıca yok olmaya başlıyor. Zaman içerisinde tüm organlarımız sınırla olan enerjimizi, bu kayıpları telafi etmek üzere tüketmeye başlıyor.

Sonuç?

Aşırı yorgunluk, kilo verememe, metabolik hastalıklar, kanser ve daha birçok sorunla karşılaşıyoruz. Yavaş yavaş, detoksifikasyon olamadığı için organlar yorgun düşmeye başlıyor, vücut hızlı yaşlanma ve iflasa doğru ilerliyor.

Çözüm?

Eliminasyon diyeti ve sindirim sistemi detoksu. Son olarak da, size özel olan, vücudunuzu dinleyerek yarattığınız özel beslenme ve yaşam tarzını şekillendirebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Beğenilen Beğenilen
0
Beğenilen
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Havalı Havalı
0
Havalı
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bilgece Bilgece
0
Bilgece
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vücudumuzun pH dengesi ve enzimler

Giriş yap

Captcha!
Bir hesabın yok mu?
Kayıt ol

Şifre Sıfırla

Geri dön
Giriş yap

Kayıt ol

Captcha!
Geri dön
Giriş yap
Ne tür bir içerik yayınlacaksınız?
Anket Ekle
Bir sonuca ulaşma amacı ile yazılan görüş tespit etme içeriği
Makale Ekle
Düz yazı, resim, müzik vb. içerik barındıran makale içeriği
Sıralı Liste Ekle
Sıralı Liste Ekle