Enflamasyon nedir?

Vücudumuzun bir yada birden çok bölgesini işgal etmeye çalışan virüs ve bakterilere karşı verilen tepki oluşumudur. Belli sonuçları olur ancak tamamen vücudumuzu korumayı amaçlar.


Peki bu emflamasyon nedir?

Enflamasyon, vücudumuzun bir veya birçok bölgesini işgal etmeye çalışan virüs ve bakterilerden oluşan enfeksiyonlara karşı verdiği bir tepkidir. Doğru şekilde çalıştığı zaman, enflamasyon aslında bizi koruyor. Diyelim ki bir virüs aldınız. Bağışıklık sisteminizin yardımı ile belirli bölgelerde enflamasyon tepkileri oluşabilir. Siz bunları kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk gibi hissedebilirsiniz. Bir süre dinlenir iseniz. Bağışıklık sisteminiz kuvvetli ve düzgün çalışıyor ise işini yapar ve aşağı yukarı bir hafta sonra enfeksiyon iyileşir, enflamasyon tepkisi sonra erer. Siz de kendinizi tekrardan iyi hissedersiniz. Bu tür enflamasyonun bir başlangıç ve bir bitiş noktası vardır. Dolayısı ile herhangi bir sorun yaratmaz. Tam tersine çözer.

Kronik enflamasyon nedir?

Diğer taraftan, "Kronik enflamasyon" ise çok daha sinsice ilerleyen, sesiz ve sürekli bir hastalıktır. Bu tür enflamasyon şeker, beyaz un, margarin ve ay çiçek yağı gibi hidrojenize yağlar, pestisit ve zehir dolu sebzeler, antibiyotik, kimyasal ve hormon dolu hayvansal gıdalar, cips, kraker, fast food gibi yiyecekler tüketmekle oluşan bir tepkidir.

Peki ne yapmalıyız?

Enflamasyon oluşumu ve hastalanıp iyileşme potansiyelimizi sadece yiyecekler ve diğer somut yaşam seçimleri etkilemiyor. Ruhsal açıdan günlük stres, yalnızlık duyguları, anksiyete ve deprasyon da kronik enflamasyonun gelişimini büyük ölçüde tetikleyebiliyor. Son senelerde yapılan bilimsel araştırmalar bu bulguları desteklemekte. Bir araştırmada, bir grup insanı sekiz saat bir yerde oturup onlara istedikleri herhangi bir şeyi düşünebileceklerini söylemişler. Diğer bir grup insana ise sekiz saat boyunca meditasyon yaptırmışlar. Elde edilen sonuç insanı oldukça enteresan. Meditasyon yapan grupta, enflamasyonla ilgili iki ayrı genin ifadesi olumlu yönde değişmiş. Tabii bu demek değil ki her gün sekiz saat meditasyon yapmalıyız!? Budist rahipler hariç, modern dünyada yaşayan bizlerin böyle bir zaman ayırma imkanı yok. Bu araştırmada genlerin ne sürede değişime uğradığı test edilmemiş ama bunlarda önemli olan, beyin gücümüz ile genlerimizin ifade ve etkilerini değiştirebiliyor olmamız.

Çözüm nedir? Nasıl sıyrılabiliriz?

Genetik yapımızdan dolayı hepimiz bir takım hastalıklara meyilliyiz. Ama eskiden zannedildiği gibi "neyle doğduysak onun yaşayacağız" gibi bir durum artık söz konusu değil. Bilim adamları genlerimizi değiştiremesek de, beslenme, yaşam ve düşünce seçimlerimiz ile genlerimizin kendini nasıl ifade ettiğini büyük ölçüde etkileyebildiğimizi kanıtladılar.

Buna ek olarak, bağışıklık sistemimizin tepki ve ifadesini, ruh halimiz ve hayata bakış açımızla etkileyebildiğimizi de ispat ettiler. Dolayısıyla, yaşam kalitemizi belirlemek çoğunlukla bizim elimizde. Bilgilenmek, kabullenmek ve harekete geçmek, bu konuda atamız gereken üç önemli adım. İlerleyen sayfalarda sizinle bu üç adımı rahatça atabilmeniz için gerekli olanları paylaşmaya devam edeceğiz.


İçeriği beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın?

38
2, 38 points

Tepkiniz nedir?

Beğenilen Beğenilen
1
Beğenilen
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Havalı Havalı
0
Havalı
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bilgece Bilgece
0
Bilgece
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enflamasyon nedir?

Giriş yap

Captcha!
Bir hesabın yok mu?
Kayıt ol

Şifre Sıfırla

Geri dön
Giriş yap

Kayıt ol

Captcha!
Geri dön
Giriş yap
Ne tür bir içerik yayınlacaksınız?
Anket Ekle
Bir sonuca ulaşma amacı ile yazılan görüş tespit etme içeriği
Makale Ekle
Düz yazı, resim, müzik vb. içerik barındıran makale içeriği
Sıralı Liste Ekle
Sıralı Liste Ekle